Günahlardan Affı İçin Günahlardan Arınma Duası


Günahlardan Arınma Duası
Günahlardan Arınma Duası

İnsan fıtri olarak günah işlemektedir. Bu günahlar zamanla ona rahatsızlık vermekte ve üzerinde manevi bir ağırlık yapmaktadır. Günahlar bazen küçük bazense çok büyük olabilmektedir. Yapıldıktan hemen ya da bir zaman sonra pişmanlık duygularını uyandıran bu günahlardan arınma duası vardır. Ancak bu duaların okunmasından önce bilinmesi gereken bazı hususlar vardır günahlardan arınma duası okunmadan önce içten bir pişmanlık gerekmektedir.

Allah’ın tövbemizi kabul etmesinde en önemli etken pişman olmaktır. Hatta bu pişmanlık da Allah’a arz edilmeli gözyaşları eşliğinde yapmak ise daha içten ve samimi olacaktır. Günahlardan arınma duası edilirken ise söylenen sözlerin ne anlama geldiğini düşünerek ve idrak ederek söylenmesi gerekmektedir.

Okunuşu:

“Allâhümme inni zalemtü nefsi zulmen kesiran ve la yagfiru’z zunube illa ente fagfirli magfireten min indeke inneke ente’l-gafuru’r-rahim.”

Anlamı:

“Allah’ım ben kendime çok zulmettim. Senden başka günahı bağışlayan yoktur. Senden mağfiret diliyorum. Sen merhametli ve bağışlayıcısın.”

Tövbeden Sonra Yapılması Gerekenler

Tövbe ettikten sonra Allah’ın merhametini düşünerek günahımızın af olduğunu düşünmeliyiz çünkü Allah (c.c) ben kulumun zannı üzereyim buyurmaktadır. Ancak tövbeden sonrada bu günahlar unutulmamalı sık sık kendimize hatırlatmalı ve pişmanlık duymalıyız. Çünkü bu hep yapılan günahın pişmanlığını tazeleyecek ve buda yapılan günahlara bir daha düşülmesine mani olacaktır. Tövbeden sonra günah işlememek çok önemlidir ancak ufakta olsa bazı günahların istemsizce önüne geçilememektedir. Bu gibi ufak günahları baz alırsak sık sık tövbelerin tazelenmesi gerek.

Tövbenin Kabulü için Yapılması Gerekenler

Tövbe ettikten sonra her şey bitmemekte asıl yeni başlamaktadır. Çünkü bir nevi tövbenin kabulü ediliş şeklinden çok tövbeden sonra yapacaklarımız belirler. Yani tövbe ettim kabul oldu diye bir şart yoktur. Allah (c.c) bazen tövbenin kabulünü tövbeden sora ki süreçte yapacaklarımıza bakarak affetmektedir bu nedenle tövbeden sonra rehavete kapılmamalıyız. Ayrıca tövbeden sonra Dini vecibelerimizi yapmalı ve farz ibadetleri eda etmeliyiz bu da Allah’ın rızasına nail olmamızı sağlayacaktır. Hem fazladan hayırlı amellerde bulunmak dünya ve ahiretimiz için faydalı olacaktır. Mesela sadaka, zekat ve hediye gibi ibadetler hem günahlarımızın af olmasını sağlayacak hem de rızkımızın genişlemesini ve bereketlenmesini sağlayacaktır.

Günahkar İnsan Pişman Olmalı Ümitsiz Olmamalıdır

Günah işleyenler günahından her zaman pişmanlık duymalı ve bir daha yapmamaya gayre etmelidir. Ancak bu duyguların arasında asla ümitsizlik olmamalıdır. Çünkü Allah (c.c) bütün günahları af edebileceğini söylemektedir. Bu yüzden ümitsiz olmak bir nevi ona güvenmemek demektir. Bu yüzden ümitsiz olup bulunan kötü yoldan gitmektense tövbe edip bir daha yapmamak dünya ve ahiret bekamız için çok daha faydalı olacaktır.

Günah Ve Tövbe Tekrarı

Allah (c.c) tövbe edenleri çok sevmektedir. Bu yüzden günahım yok gibi yanlış hislere kapılıp tövbe gibi güzel bir amelden uzak durulmamalıdır. İnsan olduğumuzdan aynı hataya iki ya da daha fazla da yapabilmekteyiz. Bu konuda hassas olmalı ve asla tekrar etmemeliyiz ancak bir kez dahada yapılınca emen ümitsizliğe kapılmamalı daha bir azimle ibadetlere tutunmalı, tövbe etmeli ve bir daha yapmamaya gayret etmeliyiz. Bizi günaha sevk eden arkadaşları, hareketleri ve davranışları terk etmek bu hatalara düşmememizi sağlayacaktır.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir