Geçim Darlığından Kurtulmak İçin Dua


Geçim Darlığından Kurtulmak İçin Dua
Geçim Darlığından Kurtulmak İçin Dua

Geçim Darlığı Çekenin Okuyacağı Dua

Kime sorarsanız sorun, hemen herkesin geçim ile ilgili sürekli veryansın ettiğini görürsünüz. Müşterinin olmadığından, hayatın çok pahalı olduğundan, geçim şartlarının çok fazla zorlaştığından hemen herkes dem vurur. Elbette bunda bir haklılık payı bulunur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Sürekli yakınan, şikayet eden kişiler çok fazla darlık yaşarlar.

Bu darlık sadece maddi açıdan değil, manevi boyutlarda da olabilir. Mesela bir insan düşünelim. Kasaları paralarla dolu, istediği hemen her şey var, parasıyla çoğu anlamda iş görebilir. Ancak karnı tıka basa dolu bile olsa, sırtında çok pahalı olan elbiseler de taşısa, o insan için yaşa zorlu ve geçim darlık içerisinde olabiliyor. Bunu sürekli yakınmakla telafi etmesi imkansızdır. Çünkü o kişi yaptığı yakınmayla bile kendisinin, kötü durumlara layık olmadığını belirtir. Zaman geçtikçe her şeyin sebeplere bağlı geliştiğini unutabilir.

Sebepler Allah tarafından insanların arasına konulmuş ilahi kanunlardır. Hayatın devamlılığını sağlayabilmek için, bu kanunlara bağlı olarak, çabalamak ve istemek gerekiyor. Fakat Allah’ın iradesi burada unutulmaktadır. Sebeplerin neler olduğunu, rızkın nereden geldiği hatırlanmak istenmez. Bu durum iman kuvvetinin sarsılmasına sebep olur.

Bu unutulmuş sebepli hayatların genişlemesi, ferahlaması, darlık çekmemesi beklenecek şey değildir. Bunun yanında, geçim darlığı duası durumunda da olay aynıdır. Yani maddi anlamda yoksulluk çekmek, baştan aşağı bir imtihanın kendisidir. Bu imtihan dünya şartlarındaki gözlerle ulaşılamayacak boyutlardadır. Ancak insanlar bu durumda hiçbir şekilde sabır etmezler. Yakınırlar, isyan ederler. Yoksulluğun geçici olduğunu unuttukları için sürekli olarak yoksulluk çekerler.

Tüm bu sıkıntılardan kurtulmanın bir çaresi vardır oysa. Geçim darlığı duası. Bu dua Allah’la insan arasında bir bağ oluşmasını sağlayan bir mucizedir. Allah’a her koşulda şükür etme biçimidir. Tefekkürdür. Allah’ın her sıkıntısının aslında bir imtihan olduğu bu dua sayesinde vücut bulur. Bu konuyla ilgili peygamberimiz döneminde geçen bir olayı hatırlamakta yarar vardır. Geçi sıkıntısı çeken bir kişi, peygamberimizin yanına gelerek, çok fazla sıkıntı çektiğini söyler. Peygamberimiz ona geçim sıkıntısı duasını okumasını söyler. Sabırlı olmasının gerektiğini, gözlerinin sadece bir yere odaklanmaması gerektiğini ifade eder.

Adam bir süre sonra gelir ve der ki. ‘Ey Allah’ın resulü, bana vermiş olduğun tavsiyeye uydum. İşlerimin hepsi yola girdi. Hiçbir şey ter gitmiyor.’ deyince peygamberimiz tebessüm eder ve ona tekrar duayı okumasını söyler.

Geçim Darlığı çekenin okuyacağı dua

Okunuşu:

“Allahümme raddini bi kadaike ve barik li fi ma kuddura li hatta la ühıbbe ta’cile ma ahharte ve la te’hira ma accelte.”

Manası: “Allah’ım! Beni hükmüne razı kıl. Ve benim için takdir olunanda bereket ihsan eyle ki, ben senin te’hir ettiğin şeyin acele gelmesini, acele olarak gönderdiğin şeyin de te’hirini sevmiş olmayayım.”

 


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir