Duanın Önemi Nedir?


Duanın Önemi
Duanın Önemi

İnsanlar vücutlarının fiziksel ve biyolojik olarak ihtiyaçlarını bilirler ve o ihtiyaçlarını gidermek için de birtakım yollara başvururlar. Peki, ruhun huzura kavuşması için neler yapılmalıdır? Manevi yönden insanın güçlü olması için yapılacak en güzel davranış kişinin Yüce Rabbime yakın olmasıdır. Bu yakınlığı da ancak dua sayesinde sağlayabilir.

Dua insanın Allah’a CC en yakın olduğu zamandır. Zaten bu kelimenin anlamı Allah’a yakarmak ve sadece ondan yardım dilemektir. Bu hareketi insanlar illaki söz ile yapacaklar diye bir kural yoktur. Bu yakarmayı bedenende yapmak mümkündür. Dinimizde Allah’a duada bulunmak çok önemlidir.

Eğer kişi bu hareketi yapmıyorsa bu durum çok kötü demektir. Çünkü bunun anlamı kişinin Yüce Yaradana ihtiyacı yok demektir ki bunun böyle olması mümkün değildir. Bu hareket Allah’a ortak koşma anlamına gelir. Bu da çok büyük bir günah sayılır. Bu, kişinin dinden çıkmasıdır. Çünkü insanlar bütün isteklerini dualar vasıtasıyla Allah’a iletirler. Kişiler çok çeşitli nedenlerden dolayı Allah’a yakarırlar. Allah’a daha yakın olmak, onun verdiği her şey için ona şükretmek, herhangi bir istekte bulunmak, kötü düşünceli insanlardan ve kötü olaylardan korunmak, huzur bulmak için insanlar devamlı olarak dualar ederler.

Allah’a yalvarmak ve sadece ondan istemek kötü günlere mahsus olmamalıdır. İnsan iyi günlerinde de her zaman Allah’ a şükretmelidir ve onu her zaman dualarla anmalıdır. İster küçük olsun ister yetişkin isterse de ihtiyar olsun her yaştan insan manevi yönden huzuru bulmak istiyorsa dilinden hiçbir zaman Allah’a dualar etmeyi eksik etmemelidir. Ruhun manevi yönden rahata kavuşmasının ilacı budur.

Gönülden ve isteyerek yapılan herhangi bir dua Allah(cc) katında mutlaka yerini bulacaktır. Yüce Rabbim hiçbir kulunun dileğini geri çevirmez.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir