Dert ve Belâdan Kurtulmak İçin Okunacak Duâ


Dert ve belâdan kurtulmak için okunacak duâ
Dert ve belâdan kurtulmak için okunacak duâ

Beladan Koruyan Dua

Hangi koşulda olursa olsun dua etmek çok önemlidir. Kötülüklerden ve şeytanın uğraşmasından korunmak için bol bol dua edilmesi gerekmektedir. Şeytan en çok dini inançlarını yitirmiş kişilerle uğraşır. Tamamen inancını kaybetmesi için elinden geleni yapar. Bu yüzden başınıza her ne gelirse gelsin inançları kaybetmemek önemlidir. Allah’a bol bol dua edip sığınmak çok önemlidir.

Ayrıca eğer üzerinizde çok fazla nazar olduğunu düşünüyorsanız, bütün kötü olaylar sanki sizin başınıza geliyormuş gibi hissediyorsanız bunun içinde dualar bulunmaktadır. Bir insanın başında çok bela olması her işinin kötüye gitmesine, başına hep olumsuz şeyler gelmesine, arkadaşlarıyla ailesiyle sevdikleriyle arasının bozulmasına neden olur. Başınıza bazı belalar geldiğinde buna isyan etmek yerine dua ederek kurtulmaya çalışılmalıdır. Çünkü Allah sevdiği kuluna dert verir ve isyan etmesini istemez.

Hangi Dualar Beladan Korur?

Bu dualardan en çok okunanı Ayetel Kürsidir. Ayetel kürsinin anlamı ve derinliği çok fazladır. Sizi başınıza gelecek her türlü beladan korumaktadır. Ayetel kürsinin okunacağı durumlar şu şekilde söylenebilir: ıssız bir yerden geçerken, evden çıkmadan önce, gece yatmadan önce, kendinizi kötü hissettiğinizde bu duayı 7 kere okuyarak gönlünüzü ve ruhunuzu ferahlatabilirsiniz. 7 kere okuduğunuz bu dua size koruma kalkanı görevi görecektir. Eve girmeden önce okuduğunuzda evdeki kötü ruhları, düşünceleri çıkarabilirsiniz ve her gün okunduğunda girmesinede engel olabilirsiniz.

Ayetel Kürsinin yanında bir de 3’er kere felak nas surelerinin okunması aynı şekilde kişiyi nazarlardan korur. Bu da beladan koruyan dua olarak geçmektedir.

Beladan korunmak için önce nazardan kurtulmak gerekmektedir. Çünkü nazar değmiş bir kişiye bela bulaşması daha muhtemeldir. Bunun için üzerinizde bitmek bilmeyen bir nazar ve bela olduğunu düşünüyorsanız her akşam yatmadan önce 7 kere Ayetel Kürsi 3’er kerede felak nas suresi okumanız iyi olacaktır. Sabah kalktığınızda ise bir suya miktarı farketmez aynı şekilde duaları okursanız ve üfleyip içerseniz nazarlardan, belalardan ve fitne fesatlıktan kurtulmuş olacaksınız.

Nazar belanın yanında aynı zamanda hastalıkta yapmaktadır. Bu yüzden bol bol dua okumanız gerekmektedir. Bu duaların hepsi beladan koruyan dua olarak geçmektedir.

Bir diğer korkulara iyi gelen dua ise Taha suresinin 37. ayetinden 39. ayetine kadar olan kısımdır. Bu sureyi her gün boş kaldığınız vakitlerde okuyarak ya da küçük bir kağıda yazıp bunu muska gibi kaplayarak boynunuzdada taşıyabilirsiniz. Bu duaları taşımak sizi daha güvende hissettirecektir. Beladan koruyan dua olarak geçer. İçerisinde nazar duası yazan kolyelerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Hem sürekli üzerinizde olduğu için belalardan, kazalardan ve kötü insanlardan korunmuş olursunuz.

Dua okumanın sizin için etkili olmadığını düşüyorsanız kurşunda döktürebilirsiniz. Bu sayede üzerinizdeki nazarlardan, belalardan kurtulabilirsiniz. Kurşun döktürmek için özel kişilere gerek yoktur. Ailenizden ya da yakınlarınızdan birini çağırıp kurşun alarak döktürebilirsiniz.

Beladan korunmak için dua (Arapça)

Allâhümme innî e‘ûzü bike mine’l-hemmi ve’l-hazeni ve e‘ûzü bike mine’l ‘aczi ve’l-keseli ve e‘ûzü bike mine’l-cübni ve’l-buhli ve e‘ûzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahri’r ricâli.

Türkçe Anlamı:

Allâh’ım! Üzüntüden ve kederden sana sığınırım. Aczden ve tembellikten sana sığınırım, korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun galebe çalmasından ve insanların kahrından Sana sığınırım.

Ebû Ümâme (r.a.) der ki; Ben bu duâyı yaptım Allâh (c.c.) benden gamımı giderdi, borcumu ödedi. (Ebû Dâvud, Salât 367)

 

Tuz Lamba


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir